Közismert a negyedik lubavicsi Rebbe, Smuel Schneerson rabbi (1834-1882) mondása, miszerint az ember eleve „ugorjuk át az akadályokat, ne alattuk másszunk át”. A mondás eredetije jiddisül ekként hangzik:
דער וועלט זאגט, אז אויב מען קאן נישט ארונטער גייט מען אריבער, און איך זאג אז מען גייט 'מלכתחלה אריבער
„A világ azt mondja, ha nem tudsz átmászni alatta, ugord át. Én azt mondom, eleve ugord át!”
Ez a mondás a chábád-hászid életszemlélet egyik mottójává vált az évek során és nyilván sokféle képpen lehet érteni és alkalmazni az élet számos területére. Pár példa:
- Ne szégyelljük magunkat zsidóságunk miatt!
Az ember sokszor hajlamos megbújni és egyfajta apologetikus álláspontot elsajátítani származása, szokásai miatt. Azonban egyáltalán nincs miért szégyelljük magunkat, sőt! Joggal lehetünk büszkék háromezer éves hagyományunkra, felmenőinkre, nagyjainkra, tudásunkra és eredményeinkre.
- Tegyük magasra a mércét!
Az ember mindig „vegyen egy számmal nagyobb kabátot” ami kellően motiválja ahhoz, hogy legyen mibe belenőnie. Természetesen érdemes a lécet olyan magasra tenni, amit az ember képes is átugrani. Amikor pedig sikerül, tegyük ismét magasabbra a lécet. Ezáltal tudjuk kiterjeszteni „kényelmi zónánkat” és fejlődni úgy fizikailag, mint szellemileg.
- Ne érjük be félmegoldásokkal
Csak a tökéletes elég jó. Ne legyünk lusták a legmagasabb szintre és minőségre törekedni az élet minden területén.
- Ne keressük a kibúvót
Mindannyian jók vagyunk kifogás-keresésben, azonban érdemes a magyarázat helyett a megoldást célul kitűzni. Sokszor magunkat is becsapjuk azzal, ha nem valódi megoldást, hanem kifogást keresünk amiért nem „állunk bele” egy adott szituációba.
- A tett a lényeg
A judaizmus rendkívüli hangsúlyt fektet a cselekvés fontosságára, akár a szándék ellenében. Azaz ugyan az intenció fontos ugyan, de a tett számít igazán.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.