(Szent)földet békéért? 2.
(Szent)földet békéért? 2.
Gondolatok a kétállami megoldásról

Tegnap a Szentföld háláchikus vonatkozásáról, ma egy kicsit a kétállami őrület megoldás történetéről. A kétállami megoldás gondolata nyilván nem új. Sőt, eredetileg úgy volt tervezve annak ellenére, hogy annak semmilyen, ismétlem semmilyen történelmi oka nem volt. Politikai annál inkább. Az angolok…

(Szent)földet békéért? 1.
(Szent)földet békéért? 1.
Gondolatok a kétállami megoldásról

Múlt héten ígértem, hogy leírom véleményemet egy esetleges kétállami megoldásról, melyben a Izrael területet adna át a palesztinoknak, akik önálló államot hoznának létre rajta. A téma ugyan mindig aktuális ugyanakkor a hírek szerint nagyjából Sávuot környékén, júniusban állna elő az amerikai…

A messiási étkezés
A messiási étkezés

A Báál Sem Tov (Iszrael ben Eliezer rabbi, 1686-1760), a hászidizmus megalapítója vezette be azt a szokást, hogy pészách utolsó napján (Izraelben a 7. napon, azaz idén pénteken, a diaszpórában a 8. napon, azaz idén szombaton) délután rendezünk egy különleges étkezést, melyet messiási étkezésnek,…

Heti történések
Heti történések

Ahhoz képest, hogy pészách van, mozgalmas volt ez a hét is. Ugyan még csak csütörtök van, de az ünnep bejövetele miatt eddig jutottunk. Ezeket szerettem és ezeket utáltam: Szerettem: - Pészách ünnepe elég nyugisan telt a világon, pedig az ünnepnapok Izraelben magasabb biztonsági kockázatot…

Én is „eretnek” vagyok 3.
Én is „eretnek” vagyok 3.
Rabbijaink, mestereink és elődeink tisztelete

Fináli Gábor cikkének egy másik felvetésére igyekeznék reflektálni. Fináli azt írja: „Nem hiszem, hogy megértőnek kell lennem azokkal a kortárs rabbikkal, akik minden körülöttük tapasztalható változás ellenére szó szerint ragaszkodnak a szomorú korszakokban megszületett véleményekhez, sőt,…

Széder esti éhezés
Széder esti éhezés

Sokszor fordul elő, hogy a pészáchi előkészületek miatt az ünnep előestéjén alig van időnk enni valamit és farkas éhesen ülünk a széder asztalhoz. Ilyenkor gyakran azt a megoldást fontolgatjuk, hogy „zavarjuk le” a hágádá olvasást minél hamarabb, azaz legyünk túl a formalitásokon és kezdjünk el…

A Notre Dame tragédiájáról
A Notre Dame tragédiájáról
Egy hely, ahol kádist kell mondani

Miközben a világ, köztük jómagam is megdöbbenve látom Párizs ékkövének és a katolikus világ egyik szimbólumának tartott Notre Dame-ot ért tűzvészt, érdemes megismerni, hogy miért is vegyül különleges keserűség a zsidó történelmet ismerők gyászába a katedrális tragédiája láttán. A Notre Dame…

Én is „eretnek” vagyok 2.
Én is „eretnek” vagyok 2.
2. rész: miért nem térítő vallás a zsidó?

A fenti kép a 60-as évekből, New Yorkból származik, az akkor igen népszerű Henry s. Levy & Sons cég reklámozta így híres rozskenyerét: "Nem kell zsidónak lenned ahhoz, hogy imádd Levy zsidó rozskenyerét" és summásan elmondja lenti írásom lényegét. Fináli Gábor, az akibic-en megjelent írásában…

Én is „eretnek” vagyok
Én is „eretnek” vagyok
1. rész: egyenlő, de nem egyforma

Olvasva Fináli Gábor, az akibicen közzétett írását merült fel bennem az alábbiak lejegyzése, mert azt gondolom, hogy az általam is nagyrabecsült szerző olyan képet igyekszik lefesteni a mainstream judaizmusról, mely nem is állhatna távolabb a valóságtól. Az írás sok témát feszeget, melyek…

Takarítsunk konyhát!
Takarítsunk konyhát!
Praktikus tudnivalók a közelgő pészáchra

Nyakunkon az ünnep (jövő hét péntek este kezdődik), így gondoltam néhány tudnivalót érdemes megemlíteni, röviden, lényegre törően, hátha valakinek hasznosak a gyakorlati tanácsok. Kovászos, azaz chamec eltakarítása Ahogy korábbi írásomban is említettem, a kovászos eltakarítása valójában nem is…

Ki kit reprezentál, avagy válasz vélt sérelmekre
Ki kit reprezentál, avagy válasz vélt sérelmekre
Válasz Ráckövesi Péter az akibic.hu-n megjelent írására

Ráckövesi Péter barátom billentyűzetet ragadott és megírta mi is az ami szívét nyomja és mik azok az értékek, melyeket ő személyesen megtestesíteni kíván, ahogy fogalmaz: „amit reprezentálni szeretne”. Meglepődésem kettős, egyrészről, mert Ráckövesi több, egymástól független állítást is megfogalmaz…

Lekvár és JAM

Úgy mondják dzsem, úgy írják jam, de az íze lekvár!

Címkék

10 tény (10) 30 év (2) Ábrahám (8) Ákéda (1) álom (1) Amerika (1) angyalok (1) antiszemitizmus (5) Bábel tornya (1) babona (1) beta iszrael (1) Biblia (88) cedáká (1) chábád (4) chanuka (3) cionizmus (4) Dávid (1) Édenkert (2) élet és halál (2) EMIH (2) esküvő (2) Eszter könyve (2) etióp zsidók (1) film (1) fogamzásgátlás (1) Frigyláda (1) gematria (1) Gog és Magog (1) gyász (3) háláchá (73) halál (1) hászidizmus (25) házasság (2) héber (2) hetiszerettemutaltam (19) hit (1) időjárás (1) ima (11) Izrael (14) Izsák (1) Jeruzsálem (2) jiddis (2) Jób (1) jom kipur (6) judaizmus (151) kabbala (22) klíma (1) Kohén Gádol (1) kol nidré (1) kommunizmus (1) konyha (3) környezetvédelem (1) körülmetélés (1) kóserság (6) kultúra (4) kurd zsidók (1) lélek (2) liturgia (1) magyarországi zsidóság (6) MAOIH (1) Mazsihisz (1) megtérés (11) Messiás (12) mezőgazdaság (1) Mózes (2) Nachum (1) naptár (2) Nimród (2) Noé (3) oktatás (1) özönvíz (2) perzsa zsidók (1) pészách (5) podcast (2) politika (48) prófécia (4) Purim (1) Rebbe (18) ros hásáná (5) Sábát (4) sakk (1) Sára (2) sávuot (2) sigd (1) sípucca (23) smita-év (1) sófár (2) spiritualitás (50) Szentély (6) szexualitás (2) szokások (90) szukot (3) Talmud (100) Tánjá (2) tanulás (1) Terách (2) teremtés (22) tfilin (1) tolerancia (1) Tóra (79) tóra tekercs (3) történelem (96) tsuvá (6) tudomány (10) túlvilág (1) ünnep (25) válás (1) vallásjog (87) Virtuális tanház (2) zene (2) zsidóság (161) zsinagóga (4) Címkefelhő
süti beállítások módosítása